Zwierzęta w gminach i w powiecie

Zwierzęta w gminach i w powiecie

Konieczność koegzystencji  człowieka ze zwierzętami w gminach z pozoru może wydawać się mało istotna. Jednakże jest to tylko fragment szerokiego problemu ochrony środowiska naturalnego. Podstawą ochrony tegoż środowiska jest świadomość ekologiczna i świadomość prawna. Istotne w tej szeroko rozumianej świadomości jest to aby koegzystencja funkcjonowania ze światem zwierzęcym nie powodowała konfliktów

Zadaniem własnym gmin jest opieka nad bezdomnymi zwierzętami i ich wyłapywanie co wynika z przepisów Ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku, a także zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców przed zwierzętami w ramach Ustawy o czystości i porządku w gminach z 1996. Gminy różnie realizują ustawowe obowiązki dlatego niezbędne jest usystematyzowanie tego problemu na bazie struktury jaką jest powiat. W tym przypadku trzeba stworzyć  właściwe relacje na linii URZĄD – MIESZKANIEC – ZWIERZĘTA –MIESZKANIEC – URZĄD!

Już w XVI wieku nuncjusz papieski pisał: „Polska ma dobre ustawy chroniące zwierzęta łowne, ale niestety, praw tych nie przestrzega”  stąd, mając na względzie historyczne już zaszłości, nadzór starostwa na realizacją prawa jest niezbędny. Powiat musi być inicjatorem rozwiązań, które pozwolą na przestrzeganie praw zwierząt z jednoczesnym poszanowaniem prawa do bezpieczeństwa mieszkańców.

W zakresie ochrony zwierząt należy wypracować wspólny program postępowania ze zwierzętami udomowionymi, agresywnymi, wolno żyjącymi i dzikimi i gospodarskimi. Stworzenie systemu zarządzania kryzysowego w całym powiecie, który będzie uwzględniał na przykład wtargnięcie dzików na prywatne posesje.

Niestety temat ten był w ostatniej kadencji traktowany po macoszemu, dlatego pragnę się tym zająć nim dojdzie do jakiejś tragedii z udziałem zwierząt. Dlatego jako specjalista w tej dziedzinie i autor jedynej w Polsce książce o tej tematyce:  „Zwierzęta w gminach. Poradnik samorządowca” zajme sie tym jako radny!

WOJCIECH MUŻA: KOMPETENTNY RADNY – SPRAWNY SAMORZĄD, SILNY POWIAT

pies w schronie2014-10-30 21.50.03

Okręg numer 6 (Gmina Wejherowo i Gmina Gniewino) na liście pozycja numer 3

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s