Bezrobocie czy stawianie na pracę ?

12 listopada 2014 roku uczestniczyłem w konferencji „Zatrudnienie osób wykluczonych społecznie w perspektywie wykorzystania środków UE 2014-2020 przez partnerstwa terytorialne” zorganizowananej przez Europejskie Ugrupowanie na Rzecz Edukacji i Kreowania Aktywności EUREKA oraz Fundację Aktywizajca.

Problem bezrobocia a w szczególnoścu bezrobocia osób wykluczonych jest w naszym powiecie dosyć duży. Istotą przeciwdziałania temu problemowi społecznemu jest znalezienie przyczyn i właściwego rozwiązania. W czasie panelu dyskusyjnego przedstawiciele organizacji pozarządowych jak również urzędów samorządowych przedstawiali bardzo ciekawe poprozycje. Rozwiązania są, ale żeby były skuteczne to należy współpracować na płaszczyźnie: stowarzyszenia-urzędy-przedsiębiorcy a także co chyba najważniejsze: przepisy prawa pomagające a nie utrudniające.

W czasie debaty zwróciłem uwagę na moje rozmowy z mieszkańcami wsi popegerowskich, gdzie problemem jest nie tylko  brak pracy na miejscu ale również problemy komunikacyjne. Z drugiej strony zauważyłem, że „wygoda” otrzymywania pomocy społecznej jako bezpiecznego źródła dochodu jest wrogiem starania się o pracę, która może być tymczasowa. Ludzie wychodzą z założenia, że lepiej otrzymywać mniej i stale niż więcej bez gwarancji stałego zatrudnienia.  Tworzy się w ten sposób wyuczona i chroniczna postawa bezrobotnego, która staje się negatywnym przykładem dla młodego pokolenia.

Temat bardzo ważny społecznie a jedna konferencja i brak rozwiązań systemowych nie rozwiąże problemu bezrobocia w naszym powiecie.

Zachęcam do obejrzenia relacji z konferencji TUTAJ

konferencja bezrobocie

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s